Yıldırım Kemal Şehitliği

(0 yorum)
Yorum Yapın

Yıldırım Kemal Şehitliği

Savaşırken ölenleri kahraman yapan, ölümleri değil, ölümlerin sebepleridir. Yıldırım Kemal’in de şahadeti toprağı vatan yapan unsurdur.  Yıldırım Kemal, Konya'da yaralı olduğu hastaneden kaçarak Fahrettin Altay Paşa'nın bulunduğu cepheye gelmiş, Paşa onu İkinci Tümen'e göndermiş, bu arada Küçükköy’de muharebe etmekte olan İkinci Alaya katılmıştır. Yıldırım, 27 Ağustos 1922 tarihinde Küçükköy Tren İstasyonu'ndaki Yunan birliklerini ortadan kaldırmak için görevlendirilmiş yapılan çarpışmalar sonucunda Küçükköy düşmandan temizlenmiş, ancak Üsteğmen Yıldırım Kemal ile dört subay ve 30 er bu arada şehit olmuşlardır.Topluca gömülen şehitlerin mezar  ve anıtları 1966 yılında bugünkü biçimde inşa edilmiş,1996 yılında yeni düzenlemeler yapılmıştır.Anıt mezar kitabesinde ‘ Bu taş 26-27 Ağustos 1922 muharebesinde Yunan ordusunun hatt-ı ricatini kesen Türk süvari kolordusunun bu civarda verdiği şehitler namına dikilmiştir,kendilerine Cenabı Hakk’ın rahmeti niyaz olunur ‘ yazmaktadır.

NASIL GİDİLİR;

Yıldırım Kemal Şehitliğine gitmek için  Afyonkarahisar – Antalya  Karayolu 33 ncü km.sinde  bulunan Sinan paşa İlçesi'ne bağlı, eski adı Küçük köy iken Yıldırım ismini alan köye gidilmelidir. Şehitlik köyde tren İstasyonu bitişiğine yapılmıştır.

 

Tanıtım Videosu

Yorumlar - 0

Görüşleriniz

Konum :

Web sitemize kaydolun

AfyonDayız'a üye olarak tüm sayfalarımızda yorum yapabilirsiniz. Düşüncelerinizi öğrenmek bizim için önemli. Daha güzel bir Afyonkarahisar için..