Şuhut

(0 yorum)
Yorum Yapın

Şuhut

İç Ege bölgesinin en doğusunda yer alan Şuhut’un il merkezine uzaklığı 29 km’dir. Şuhut 1946 yılında ilçe olmuştur. Şuhut ‘Keşkek’ yemeği ile ünlüdür. Önemli bir et ve patates merkezidir. İlçe tarihinin Neolitik çağa kadar uzandığı Şuhut Hisar, Karaadilli, Kepirtepe Höyüğü’nün bu çağa ait eserler olduğu tahmin edilmektedir.

Hitit döneminde ise Afyonkarahisar ve Kütahya illerinde hüküm süren Mira Krallığına bağlı bir Prenslik olan Kuvalya’nın başkentinin Şuhut olduğu bilinmektedir. Şuhut’un netleşmiş biçimdeki tarihi ise, Akamas adlı Frig komutanın Truva Savaşlarına katılan ve mağluplar arasında yer alan  birliklerini buraya kadar çekerek M.Ö. 1180 yıllarında ‘Synnada’ kentini kurmasıyla başlamaktadır. M.Ö. 3500’lere kadar uzanan tarihi içinde Roma döneminde bir başkent ve medeniyet merkezi olmuştur. Türk hakimiyetine girdiğinde (1219) İslam askerleri içinde bulunan Şeyh Şuhudi Ömer Efendi’ye izafeten ‘Şuhut’ adını almıştır. Türk hakmiyetindeki Şuhut, 1150 yıllarında Orta Asya’nın güneyinde göç eden Akan Boyu Türklerince kurulmuştur. Kurtuluş Savaşımızda ise Şuhut, kısa süre de olsa Ulu Önder Atatürk’ü, dolayısıyla Başkomutan karargâhını ağırlama şerefine erişmiş bir ilçemizdir.

Yorumlar - 0

Görüşleriniz

Konum :

Web sitemize kaydolun

AfyonDayız'a üye olarak tüm sayfalarımızda yorum yapabilirsiniz. Düşüncelerinizi öğrenmek bizim için önemli. Daha güzel bir Afyonkarahisar için..