İl Müdürü Mehmet Tanır'ın "Müzeler Günü" Mesajı

(0 yorum)
Yorum Yapın

İl Müdürü Mehmet Tanır'ın "Müzeler Günü" Mesajı

İl Müdürü Mehmet TANIR;

"Müzeler sadece arkeolojik eserlerin olduğu mekanlar değil müzecilik de sadece alan incelemesinden ibaret değildir.

Müzeler kentin hafızasıdır. Müzeler sosyal aktivitelerin yapıldığı mekanlardır. İnteraktif müzecilik çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitiminde önemli rol oynar. Müzeler, dünle bugün arasında bağ kurmamızı sağlayan, insanları eğiten, bilimsel çalışmalara imkan sunabilen, insanlık tarihinin aydınlatılmasına yardım eden bir fonksiyonu yerine getirir. Tarihte nice medeniyetlerin gelip geçtiğini, nice kudretli kral ve sultanların hükmünün kalmadığını kibir yerine mütevazı olmayı bize öğretir. Müzeler bütün bunları yaparken bizleri düşündürür ve kendi benliğimize yolculuğumuzu yani fıtrata yolculuğumuzu sağlar.

Müzecilik araştırmak, geliştirmek, paylaşmak, yayın yapmak, teşhir-tanzim, restorasyon, konservasyon, koleksiyonculuğu, arazi incelemeleri, yüzey araştırmaları, kazıları ve birçok işi kapsar.

Markalaşmış medeni şehirlerin önemli sembollerinden biri müzelerdir. Kültür endüstrisi açısından müzeler kültürün ve turizmin ana argümanıdır.

Önemle belirtmek gerekirse her şey den öte müzecilik aslında insanlığa hizmetin bir başka adıdır.

Fedakar müzecilerimizin Müzeler Günü Kutlu Olsun." dedi.

Yorumlar - 0

Görüşleriniz

Konum :

Web sitemize kaydolun

AfyonDayız'a üye olarak tüm sayfalarımızda yorum yapabilirsiniz. Düşüncelerinizi öğrenmek bizim için önemli. Daha güzel bir Afyonkarahisar için..