İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır; Turizm Sektörüyle Telekonferans Sistemiyle Bir Toplantı Gerçekleştirdi

(0 yorum)
Yorum Yapın

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır; Turizm Sektörüyle Telekonferans Sistemiyle Bir Toplantı Gerçekleştirdi

İl Müdürü Mehmet Tanır toplantı açılışında; sektör temsilcilerini bakanlığın turizm sektörüne yaptığı destek ile merak ettikleri konularda bilgilendirdi.

Toplantıda coronovirüs sonrası Afyonkarahisar'da alınacak tedbirler de görüşüldü.

 

Sektör temsilcileriyle yapılan görüşmede öne çıkan görüş ve öneriler:

- Çalışan personellerinden şartlara uygun olan personeller için kısa çalışma ödeneği desteğini almaya başladıkları belirtildi.

- Sertifikasyon uygulamasının çok yararlı olacağı, personellerinin bu konuda eğitilmesi talep edildi.

- Otellerin hizmete açılması sürecinde;  kıyı turizmin daha şanslı olduğu, termal tesislerin bu konuda daha mağdur olduğu ve termal havuzlar açılmazsa bir              anlamın olmayacağı bu süreci daha zor atlatılacağı belirtildi.

- Temmuz-Ağustos ayında gurbetçi gelirse iç piyasa hareketlenebilir.

- Termal otellerin hizmete açılabilmesi ve hijyen konusunda; Afyonkarahisar, Sandıklı ve Gazlıgöl  ortak bir yapı kurmalı.

- Çalışanların da virüsle ilgili büyük korkular yaşadığını ve daha iyi hizmet verebilmesi için psikolojik destek verilmeli.

- Personel maskeli, resepsiyon maskeli, tulumları giyilmiş, valizler steril ediliyor. Böyle bir ortama niye girilsin. Turist gergin bir ortama gelmemeli.

- Yaşam normale dönmeden otelleri açılmamalı.

- Sağlık Müdürlüğünden virüs ve korunma yollarına ilişkin eğitim talep edilebilir, eğitim zorunlu olmalı ve sonucunda katılanlara belge verilmelidir. Zafer                  Kalkınma Ajansına eğitim projesi sunulabilmeli.

- Tesislerde yarım kapasite ile odaların bir gün steril edilerek bekletilmesi ile termal su hizmeti verilmesi avantaj sağlayabilir.

- Termal sektöründe bir çok alanda önde olmamız dolayısıyla bizim atacağımız adımlar sektöre rehberlik olacaktır.

- Termal su kullanım bedeli ile Haziran ayında verilecek ödemeler  uzatılmalı; (Bu talep Valilik İl Özel İdaresi tarafından dikkate alınarak Haziran ayı ödemeleri 6       ay ertelenmiştir.)

- En önemlisi olan hijyen sorunlarımıza çözüm ve Kültür ve Turizm Bakanlığı destek bekliyoruz.

- Halkın gidebileceği tesisler onaylı olmalı.

 

 

Yorumlar - 0

Görüşleriniz

Konum :

Web sitemize kaydolun

AfyonDayız'a üye olarak tüm sayfalarımızda yorum yapabilirsiniz. Düşüncelerinizi öğrenmek bizim için önemli. Daha güzel bir Afyonkarahisar için..