Heybeli Termal Tesisleri

(0 yorum)
Yorum Yapın

Heybeli Termal Tesisleri

KIZIL KİLİSE

Termal turizm merkezlerinin daraltılması nedeni ile bakanlık tarafından bu alan termal turizm merkezi statüsünden çıkarılsa da turizmin cazibe merkezi olmaya devam etmektedir.

Bolvadin’ de bulunan Heybeli  kaplıcaları Kızıl Kilise olarak da bilinir. Heybeli kaplıca suyunun M.Ö. 295 yılında meydana gelen büyük depremler sonucunda ovada fışkırdığı sanılmaktadır. Kaplıcaya aynı zamanda ‘Kızıl Kilise’ de denilmektedir ve bu isim bölge Türk egemenliğine geçmeden önce kasabanın batısında 

yer alan kiliseden gelmektedir. Kaplıca için, kaplıca sularından oluşan tortudan (kirs) dolayı Kızıl Kirse Kaplıcası ismi de kullanılmaktadır. 

Su özelliği; 52˚C de çıkan jeotermal su, karbonhidratlı sular gurubuna girmektedir. Radyoaktivitesi 6,9 ile 12,1 eman arasında değişmektedir. pH değeri 7 (6,8) civarındadır. 

Birçok hastalığa derman olmasının yanı sıra, özellikle deri hastalıklarına ve uyuza iyi gelmesi nedeniyle ‘Uyuz Hamamı’ diye de anılır. Suyu romatizma rahatsızlıklarının, nörolojik sorunların, erkeklerdeki kısırlığın, cilt hastalıklarının ve kadın hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. 

Romatizmal hastalıklar, iltihaplı eklem romatizmaları, kireçlenmeler, sedef benzeri deri hastalıkları, yumuşak doku romatizması, bel ve boyun fıtıkları, siyafalji gibi disk hastalıkları, fasia-tendon hastalıkları, safra kesesi, böbrek ve idrar yolu hastalıkları, mekanik bel ve boyun ağrıları, çeşitli ortopedik ameliyatlardan sonra eklemlerde oluşan tutukluk ve sertlikler, sindirim sistemi rahatsızlıkları, nörolojik hastalıklar, kas hastalıkları, demir oranını düzenleyerek organizmanın güçlenmesi, bünyesel zayıflıkların giderilmesi, uzun süre devam eden bazı iltihaplı hastalıklar,  erkeklerde cinsel işlev bozuklukları ve kısırlık sorunları, stres ve strese bağlı tüm sorunlar, uykusuzluk, asabiyet, fiziksel ve ruhsal yorgunluk, unutkanlık, saç dökülmesi ve kırılması tırnak ve deri hastalıkları, cilt güzelliği ve hastalıkları, kronik ağrılar, kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Kaplıcada dört mevsim konaklamak mümkündür.

NASIL GİDİLİR:

Afyonkarahisar-Konya karayolu üzerinde Afyonkarahisar’a 30 km. uzaklıktadır.

Yorumlar - 0

Görüşleriniz

Konum :

Web sitemize kaydolun

AfyonDayız'a üye olarak tüm sayfalarımızda yorum yapabilirsiniz. Düşüncelerinizi öğrenmek bizim için önemli. Daha güzel bir Afyonkarahisar için..