Apameia Antik Kenti

(3 yorum)
Yorum Yapın

Apameia Antik Kenti

Apameia Antik Kenti Afyonkarahisar Dinar'da, tarihi İpek Yolu ile Kral Yolu'nun kesiştiği noktada yer almaktadır. 

Coğrafi ve stratejik konumu ve geçiş noktası olması nedeniyle Hititler, Arzava Seferi’ne giderken buradan geçmişler; Frigler, sonunda Afyonkarahiasar'a gelip yerleşmişler; Persler, Apameia’yı merkez edinmişlerdir. Kabartmalı lahitler içinde Apemeia kentinden bulunmuştur. “Herakles Lahdi” yüksek kabartmalı lahitlere güzel bir örnektir. Mitolojiye göre, Herakles tanrı olmak istemiş, ancak tanrılar bu dereceye ulaşabilmesi için Herakles’e başarılması güç oniki iş vermişlerdir. Herakles’in başararak tanrılık derecesine ulaştığı bu mitolojik olaylar, lahit üzerindeki yüksek kabartmalarla anlatılmaktadır. Birçok kazı çalışmasının yapıldığı Apameia Antik Kenti'nde 2017 yılından beri Kültür ve Turizm Bakanlığı izni ile Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından kazı ve yüzey araştırmaları yürütülmektedir.  Kazı Başkanlığını Müze Müdürü Mevlüt Üyümez'in yaptığı kazı Dinar İlçesi'nde Afyon Kocatepe Üniveristesi öğretim üyeleri ile birlikte yürütülmektedir.

Yorumlar - 3

Kurum Yetkilisi

Kurum Yetkilisi

" Seydi hocam önerinizi dikkate aldık. Kıymetli öneriniz için teşekkür ederiz. "

15 Ocak 2020
seydi ÇALIŞKAN

seydi ÇALIŞKAN

" Yorum değil öneri. "

13 Aralık 2019
seydi ÇALIŞKAN

seydi ÇALIŞKAN

" Bu bölümün başlangıç kısmına Apemeia Antik Kenti Afyonkarahisar Dinar'da, tarihi İpek Yolu ile Kral Yolu'nun kesiştiği noktada yer almaktadır. ifadesi ilave edilmelidir. "

13 Aralık 2019

Görüşleriniz

Konum :

Web sitemize kaydolun

AfyonDayız'a üye olarak tüm sayfalarımızda yorum yapabilirsiniz. Düşüncelerinizi öğrenmek bizim için önemli. Daha güzel bir Afyonkarahisar için..